هیئت داوران متشکل از پنج نفر کارشناس متعهد متخصص  ؛ دونفر کارشناس متخصص اصول گرافیکی و فنی ؛ دونفر  کارشناس متخصص  آشنا به به فن نویسندگی و بررسی محتوا یک نفر کارشناس  متخصص به عنوان سرپرست و تنظیم کننده روابط بین داوران که  به تایید هیئت اجرایی برسند می باشند . 

نحوه بررسی آثار:

در هر دوره بلافاصله پس از اتمام زمان فراخوان ثبت نام از کلیه آثار ثبت شده بک آپ آف لاین تهیه و داوری از روی نسخه آف لاین صورت می پذیرد

هر اثر حداقل پنج نوبیت مورد ارزشیابی قرار می گیرد ( دومرتبه  در بخش فنی  ؛ دومرتبه در بخش محتوایی و یک مرتبه هم به صورت کلی)

 الف )بخش گرافیکی متدهای زیر مدنظر است:

1-    سرعت بارگذاری وبلاگ: یکی از متدهای بسیار مهم بحث «سرعت وبلاگ» می‌باشد. یک وبلاگ نویس باید بداند که چه عواملی موجب کندی بارگذاری وبلاگ می‌شود و در جهت رفع آن‌ها بکوشد. استفاده بیش‌ازحد از کدهای جاوا همانند بارش قلب! و بارگذاری موسیقی در پس‌زمینة وبلاگ، سرعت وبلاگ را بیش از اندازه کاهش می‌دهد. ازاین‌رو بهتر است از کدها و ابزارهایی که در سایت‌های ابزاردهی وبلاگ‌ها یافت می‌شود، کمتر استفاده کنیم. 

2-       طراحی وبلاگ: این قسمت به «قالب وبلاگ» یا همان «پوستهٔ وبلاگ» مربوط می‌شود. قالب وبلاگ یک ساختار نظم یافته‌ای است که محتوای وبلاگ را در معرض دید کاربران به نمایش می‌گذارد. قالب وبلاگ نیز همچون بخش‌های دیگر، دارای اصول و قواعد می‌باشد.

قالب وبلاگ باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

*سربرگ مناسب (هدر) و پابرگ مناسب (فوتر) داشته باشد.

*قالب وبلاگ بهتر است دارای ستون‌های راست و چپ باشد.

*یک منوی افقی در پایین هدر (زیر سربرگ وبلاگ) داشته باشد.

*دارای قسمت نمایش «برچسب‌ها» باشد.

*نام نویسنده و تاریخ نگارش مطلب را به‌درستی نمایش دهد.

*طبقه‌بندی موضوعی محتوا را به‌صورت شاخه‌ای و مناسب با ساختار وبلاگ نمایش دهد

 و سایر موارد....

یک نکتة مهم در ساختار  وبلاگ، استفاده از ابزار آمارگیر می‌باشد. متأسفانه بسیاری از آمارگیرهایی که در سایت‌های مختلف در اختیار وبلاگ نویسان قرار داده می‌شود، نمی‌توانند به‌درستی آمار وبلاگ را بسنجند.

3-    قابلیت تعاملی وبلاگ: یک وبلاگ خوب باید دارای امکاناتی باشد تا کاربرانش بتوانند به‌راحتی با مدیر وبلاگ در ارتباط باشند و دیدگاه‌ها و انتقادات و نظرات خود را مطرح کنند. همهٔ وبلاگ‌ها دارای قسمت «نظر دهی» یا همان «کامنت گذاری» در انتهای هر مطلب (پست) می‌باشند. علاوه بر این امکان، مدیر وبلاگ باید قسمتی به نام «ارتباط با ما» راه‌اندازی کند و نشانی پست الکترونیک خود را در آن صفحه معرفی کند تا کاربران بتوانند از طریق پست الکترونیک با ایشان ارتباط برقرار کنند.

4-        به‌روزرسانی مستمر و منظم: در چندین سال اخیر، بحثی به نام «سئو»(SEO) با تلاش‌های شرکت گوگل، پا به عرصهٔ وب‌نویسی گذاشته است. سئو متدهایی دارد که وبلاگ‌ها با رعایت آن، می‌توانند در صفحهٔ اول نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرند. یکی از متدهای مهم در سئو، به‌روزرسانی مستمر و منظم می‌باشد. حداقل هرماه دو مطلب باید در وبلاگ ثبت شود. با این کار، گوگل و سایر موتورهای جستجوگر وبلاگ شما را به رسمیت می‌شناسند و در نتایج جستجوی خود، وبلاگ شمارا نمایش می‌دهند.

5-      وضعیت وبلاگ در موتورهای جستجو: وقتی وبلاگ نویس، از سایر وبلاگ‌ها کمتر کپی کند و محتوای وبلاگ‌های خود را خودش بنویسد و متدهای مختلف مطرح‌شده در فرم‌های ارزیابی را بهتر و بیشتر رعایت کند، وبلاگش در موتورهای جستجو ثبت می‌شود و با تایپ عنوان وبلاگ در موتورهای جستجو، وبلاگش در نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر نمایش داده می‌شود.

6-      نوآوری و خلاقیت در وبلاگ: استفاده از کدها و ابزارهای آماده که در سایت‌های مختلف در دسترس وبلاگ نویسان قرار می‌گیرد، کمتر می‌تواند زمینهٔ ارتقای وبلاگ را مهیا کند. بهتر است وبلاگ نویس خود برای وبلاگش ابزارهای نو آماده کند. برخی از ابزارها به کدنویسی نیاز دارند. پیشنهاد من این است که وبلاگ نویسان اندکی به حوزه کدنویسی تحت وب وارد شده و با اصول‌ کدنویسی آشنا شوند.این بخش هم در قسمت گرافیکی و هم در قسمت محتوایی دارای امتیاز می باشد.

 ب ) در بخش محتوایی متدهای زیر مدنظر است:

عنوان وبلاگ: اولین عاملی که می‌تواند خواننده را به وبلاگ شما علاقه‌مند کند، عنوان وبلاگ است. عنوان وبلاگ می‌تواند بر اساس رشتة  تحصیلی به صوت تخصصی باشد و یا به‌صورت شخصی و ادبی. عنوان وبلاگ، اولین دریچه برای ورود به وبلاگ شماست. زیرا خواننده ابتدا به‌ «عنوان» وبلاگ شما نگاه می‌کند. اگر عنوان، متناسب با نیاز خواننده باشد، به وبلاگ شما علاقه نشان داده و سعی می‌کند حتی برای یک‌بار هم که شده از وبلاگ شما بازدید کند.

سعی کنیم عنوانی که انتخاب می‌کنیم، به‌گونه‌ای باشد که در مسابقات مختلف وبلاگ نویسی، در نزد داوران بتوانیم از آن دفاع کنیم.

در این قسمت لازم می‌دانم در خصوص «آدرس وبلاگ» هم مختصراً توضیح دهم. آدرس وبلاگ، همان نشانی اینترنتی وبلاگ شماست که با تایپ آن در قسمت آدرس بار مرورگر، می‌توان به وبلاگ موردنظر دسترسی پیدا کرد. آدرس وبلاگ بهتر است، کوتاه، جذاب و ساده باشد.

 آدرس وبلاگ باید به‌گونه‌ای باشد که خواننده بتواند به‌راحتی آن را به حافظه خود بسپارد. انتخاب آدرس‌های سخت و طولانی و دارای اصطلاحات انگلیسی، ممکن است به تعداد بازدیدهای وبلاگ شما زیان برساند. علت این امر این است که افراد با سطح نگرش‌ها و دیدگاه‌های فکری مختلف وارد وبلاگ می‌شوند. نشانی وبلاگ باید دارای ملموس باشد و به‌گونه‌ای انتخاب شود که همه افراد در هر سطح دانش، بتوانند به‌راحتی با وبلاگ‌ها پیوند برقرار کنند.

اجزای وبلاگ: وقتی‌که عنوان و آدرس برای وبلاگ خود انتخاب کردیم. باید موضوعات و محتوای وبلاگ را به‌گونه‌ای انتخاب کنیم که با عنوان وبلاگ همخوانی داشته باشند. موضوع‌بندی محتوای وبلاگ باید مناسب بوده و با موضوع جشنواره همخوانی داشته باشد. محتوای وبلاگ: مهم‌ترین قسمت یک وبلاگ، محتوای آن است. محتوای وبلاگ باید با عنوان وبلاگ و زمینهٔ فعالیت آن همخوانی داشته باشد. بهتر است که وبلاگ نویس، محتوای وبلاگ خود را، خودش بنویسند و از سایر سایت‌ها و وبلاگ‌ها کپی نکنید. ارزش یک وبلاگ و لذت وبلاگ نویسی به این است که وبلاگ نویس، خود بنویسد و خود تولیدکنندهٔ محتوا باشد.

یک وبلاگ نویس باید بتواند صداقت خود را حفظ کند و همواره آن چیزی را بنویسد که بتواند آن را اثبات کند. وبلاگ نویس در انتهای محتوا، با استناد دادن به منابع دست‌اول و یا بیان «نقل‌قول» صحت محتوای خود را اثبات می‌کند و خوانندگان وبلاگ جهت مطالعهٔ بیشتر و کسب اطمینان از صحت محتوا، به استنادهای ذکرشده در انتهای محتوا مراجعه می‌کنند.

ارجاع به منابع: همان‌طور که در قسمت سوم اشاره شد، استناد دادن به محتوای وبلاگ، صحت محتوا را بالابرده و خوانندگان به وبلاگ اطمینان و اعتماد پیدا می‌کنند. در ذکر اخبار مربوط به خبرگزاری‌ها، بهتر است در ابتدای مطلب، از عبارت: «به نقل از....» استفاده کنیم. در ذکر مطالب علمی، بهتر است در انتهای مطلب، به منابع استفاده‌شده اشاره‌کنیم. منابع می‌تواند چند سایت معتبر اینترنتی باشد و یا چند کتاب و چند مقاله... .

سبک نوشتار: قلم وبلاگ نویس باید رسا باشد. محتوا باید به‌گونه‌ای نوشته شود که بین خواننده و وبلاگ ارتباط برقرار کند. وقتی‌که گروه سنی برای وبلاگ خود تعیین کردیم، باید قلم خود را با علاقهٔ آن‌ها هماهنگ کنیم. به‌عنوان‌مثال، استفاده از اصطلاحات سخت و پیچیده برای گروه سنی دانش آموزان مقطع ابتدایی، مناسب نیست.

یک وبلاگ نویس موفق، به اصول نگارشی زبان پارسی پایبند است. می‌داند که چه وقت از علائم نگارشی استفاده کند و چگونه یک متن را شروع کرده و خاتمه دهد.

مخاطب سنجی: همان‌طور که در قسمت پنجم اشاره کردم، انتخاب گروه سنی مناسب به‌عنوان خوانندگان وبلاگ، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در قسمت «درباره ما» و یا «توضیحات وبلاگ» می‌توان اشاره کرد که این وبلاگ برای گروه سنی مثلاً نوجوانان مناسب است. این کار باعث می‌شود که محتوای شما حول محور علاقه و نگرش‌های نوجوان نوشته شود و همچنین سطح و حجم اطلاعات با سطح رشد شناختی مخاطب شما همخوانی داشته باشد.

نحوة انتخاب برگزیدگان :

1.      رتبه اول :  امتیاز اکتسابی بایستی بین 98 تا 100 باشد

2.      رتبه دوم : امتیاز اکتسابی بایستی بین 95 تا 97 باشد

3.      رتبه سوم : امتیاز اکتسابی بایستی بین 94 تا 92 باشد

تبصره :

1.      در صورت وجود بیش از یک اثر در امتیاز مساوی اولویت با اثری است که امتیاز بخش فنی آن بیشر باشد .

2.      در صورت  داشتن شرایط مساوی قرعه تعیین کننده می باشد

 

3.      درصورتی که هیچ کدام از آثار امتیاز لازم جهت کسب رتبه نگردند براساس بیشترین امتیاز از رتبه دوم به بعد بر اساس رأی ونظر داوران و تایید هیئت اجرایی انتخاب خواهند شد.

 

   

تنظیمات قالب
انتخاب رنگ قالب
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
رنگ پس زمینه
رنگ متن ها
انتخاب منو
گوگل فونت
اندازه فونت بدنه
نوع فونت بدنه
جهت سایت
Scroll to top